Hopa'da Yaşam

Ulaşım:

Atatürk Havalimanı dış hatlar terminalinden Türk Hava Yolları firması  ile Batum üzerinden Hopa’ya direk uçak seferleri bulunmaktadır. Uçaklar Batum Havaalanına indikten sonra Havaş servisleri ile hızlı bir şekilde (yaklaşık 30 dakikada) Hopa limanına gelinebilmekte, gümrük işlemleri de burada yapılmaktadır. Gümrük işlemlerinde pasaport zorunluluğu bulunmamakta, nüfus cüzdanı yeterli olmaktadır. Bu seçeneği kullanacak olanların uçak biletlerinin Hopa‘ya (XHQ) alınmış olması gerekmektedir. Bileti Batum(BUS) olanlar ise Batum’da gümrük işlemlerini tamamladıktan sonra Sarp sınır kapısına kadar taksi ile gelmelerini; sınırı geçtikten sonra ise Hopa minibüslerini ya da taksi kullanmalarını öneririz.

Diğer bir seçenek olarak Trabzon Havaalanı tercih edilebilir. Trabzon Havaalanından Hopa‘ya Havaş servisi mevcuttur. (Ulaşım saatleri için tıklayınız) Ali Osman Ulusoy ve Prenskale firmasına ait midibüslerle  sabah 6.30 akşam 21.30 arasında her 30 dakikada bir Hopa’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Trabzon Hopa arası Seyahat yaklaşık olarak 3 saat sürmektedir.
Prenskale firması telefon numarası: +90 462 334 5620
Ali Osman Ulusoy firması telefon numarası:  +90 850 532 88 88

Karayoluyla ise neredeyse tüm illerden Hopa’ya direk ulaşım sağlanabilmektedir.

Konaklama:

İlçemizde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı olarak okula yürüme mesafesinde Kız ve Erkek Öğrenci yurtları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Hopa Belediyesine ait bir yurt, Hopa öğretmenevi ve ilçede bulunan çok sayıda otel diğer konaklama seçenekleri olarak öne çıkmaktadır. 

Bankalar:

İlçemizde neredeyse tüm bankaların şube ve ATM’leri bulunmakta, tamamı okula ve yurtlara yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Ayrıca okulun hemen dışında Ziraat Bank ve PTT Bank ATM’leri yer almaktadır.

Alışveriş İmkanları: 

Hopa alışveriş imkanları bakımından yeterli imkanlar sağlamakta, bir çok firmanın şubesi bulunmaktadır. Artvin, Rize ve Trabzon şehir merkezlerine ve Gürcistan’ın Batum iline yakınlığı alışveriş açısından kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca Hopa’ya 15 dakika mesafede yer alan Kemalpaşa ilçesinde bir AVM bulunmakta ve oldukça rağbet görmektedir.

Destek Hizmetleri:

Okulumuzda 7/24 Güvenlik bulunmakta, okulumuzun hemen yakınlarında bir sağlık ocağı yer almaktadır. Ayrıca ilçede yer alan hastaneye birkaç dakika içinde ulaşılabilmektedir. İlçede neredeyse tüm kargo şirketleri hizmet vermekte ve en çok bir iki gün içerisinde postalar teslim edilebilmektedir.