ECOSUS 2022

"Yerelden Küresele Ekoloji, Ekonomi ve Bölgesel Kalkınmada Güncel Konular" temasıyla düzenlemiş olduğumuz Uluslararası Ekoloji, Ekonomi ve Bölgesel Kalkınma Kongresi 9 Haziran 2022 Perşembe günü başladı. Kongrenin açılış programı Üniversitemiz Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Kongrenin açılış programında değerlendirmelerde bulunan Artvin Valisi Yılmaz DORUK, "Ekoloji ve tıbbi aromatik bitkiler temalarında sunulan böylesi bir kongre için Artvin'in seçilmesi isabetli bir karar olmuştur. Dünyada çevre sorunlarının arttığı bu dönemde bakir kalmış bir coğrafya olan Artvin, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretim ve pazarlanması bağlamında ideal bir ortamdır. Çevre, ekonomi ve kalkınma kavramlarının odak noktası insandır. Bunlar arasında dengenin sağlanması ve farkındalığı oluşturmak için yeni bakış açılarının geliştirilmesi ve prensiplerin belirlenmesi gereklidir. Kongrenin ilimize, ülkemize ve dünyaya yeni ufuklar getirmesini diliyorum" dedi.

Hopa İİBF Dekanı ve Kongremizin Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet ERSOY, “Hopa İİBF olarak düzenlediğimiz bu kongre özellikle çevre, tarım ve bölgesel kalkınma sahalarındaki ilişkinin önemini vurgulama ve bu alanlarda yeni bakış açıları kazandırma, güncel sorunları tespit edip çözümler üzerine istişareler yapma noktasında önemlidir. İklim değişikliği ve küresel siyasi gerilimler nedeniyle çevre, doğa ve tarımsal üretim tehditlerle karşı karşıya kalmaktadır. Küresel gündem doğaya yönelik tahribatı bertaraf etmek ve gıda üretiminde arzı artırmak gibi konular üzerine yoğunlaşmaktadır. Aynı zamanda 'yeşil mutabakat ve yeşil kalkınma hamlesi' gibi kavramlar ön plana çıkmıştır. Üniversitemiz 'tıbbi ve aromatik bitkiler' sahasında ihtisas üniversitesi olması hasebiyle bu alandaki çalışmalarına hız kazandırmış ve ülkemizin yeşil kalkınma hedefi doğrultusunda birçok projeyi hayata geçirmiştir. 'Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Üretimi ve Pazarlanması Projesi' kapsamında tertiplediğimiz bu kongrede 160 akademisyen 140 oturumda farklı alanlarda bildiriler sunacaktır" ifadelerine yer verdi.

Hopa İİBF Dekan Yardımcısı ve Kongremizin Düzenleme Kurulu Üyesi Doç. Dr. Orhan ŞİMŞEK ise Hopa İİBF tarafından yürütülen kongre, çalıştay ve sempozyum gibi akademik ve bilimsel faaliyetler hakkında özet bilgiler aktardı. "Hopa İİBF Doğu Karadeniz’in en önemli kongrelerine imza atmıştır" diyen Doç. Dr. Şimşek, bu etkinliklerde İktisat, Siyaset, İşletme, Sosyoloji, ve Çevre gibi alanlarda önemli konuların ele alındığını ve yerelden küresele sorunlara çözüm önerilerinin tartışıldığını belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından davetli konuşmacılarımızdan Prof. Dr. Aykut KİBRİTÇİOĞLU, "Enerji, Ekoloji ve Ekonomi Etkileşimi Açısından İktisat Bilimi ve Büyük Dönüşüm" başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Öğle arasından sonra ise, Rektör Yardımcısı ve Dekanımız Prof. Dr. Mehmet ERSOY'un oturum başkanlığında, davetli konuşmacılarımızdan Prof. Dr. Ramazan SARI, "Sürdürülebilir Kalkınma ve Enerji", Prof. Dr. Bülent GÜLÇUBUK ise, "Yerelden Küresele Kırsal Kalkınma Paradigmasında Dönüşüm" başlıklı konuşmalarını gerçekleştirdiler. Daha sonra ise Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın TÜFEKÇİOĞLU başkanlığında, davetli konuşmacılarımızdan Prof. Dr. H. Tarık OĞUZLU, "Yeşil Enerji Devrimi ve Sıfır-Karbon Ekonomisine Geçiş: Küresel Siyasetin Yeni Fay Hattı", Dr. Shihomi ARA AKSOY ise, "Serbest Emisyon Denen Bir Şey Olmayacak!” başlıklı konuşmalarını gerçekleştirdiler.

İlk gün programı Tıbbi ve Aromatik Bitkiler, İyi Tarım ve Ekoloji Paneli ile son buldu. Oturum başkanlığını Fakültemiz Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Murat BERBEROĞLU'nun üstlendiği panelde, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın TÜFEKÇİOĞLU, "Ekolojik Olmayan, Uzun Vadede Ekonomik de Değildir", TOB, BÜGEM, Tarla ve Bahçe Bitkileri Daire Başkanı Dr. Veyis YURTKULU, "Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin Üretimi ve Proje Faaliyetleri", TOB, BÜGEM, İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım Daire Başkanı Dr. Başak EGESEL, "Türkiye'de Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları, Proje Odaklı Yayım Çalışmaları" ve TOB, OGM, Bitkisel Ürünler Şb. Müdürü Yunuz AGKUŞ, "Odun Dışı Orman Ürünlerinin Kırsal Kalkınmaya ve Ülke Ekonomisine Katkısı"  başlıklı birer sunum gerçekleştirdi.

Kongremizin ikinci günü Üniversitemizin Hopa Yerleşkesinde gerçekleştirildi. İkinci günümüzde 2 davetli konuşmacımızın sunumlarının yanı sıra 7 eşanlı oturum ile 110'a yakın akademik çalışma sunum imkanı buldu. 

Kongremizin son gününde ise 30 bildiri sunumu gerçekleştirildi. Sunumların ardından kapanış oturumu yapıldı. Son olarak İbrikli Tekne Turu etkinliğiyle kongre programımız sona ermiştir.

Katkı ve desteklerinden dolayı Artvin Valisi Sayın Yılmaz DORUK'a, ÇAYKUR Genel Müdürü Sayın Yusuf Ziya ALİM'e ve Hopa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Osman AKYÜREK'e, değerli katılımcılarımıza ve kongre sürecinde görev alan tüm öğrencilerimize teşekkür ederiz.